چرا . . .

 

« به نام آرام بخش قلبها »

در ایران  باستان که هر ماه سی روز و هر روز یک نام داشته ، یکسان شدن  نام روز و ماه را جشن می گرفتند ؛ مثلا روز پنجم هر ماه که اسپندارمز نامیده می شد در ماه دوازدهم سال با همین نام ، جشن اسپندارمزگان را به وجود می آورد . اسپندارمز لقب ملی زمین بوده ،  یعنی گستراننده ، مقدس ، فروتن و براین باور بودند که زمین نماد مهر است ؛ چون با فروتنی و تواضع و گذشت به همه مهر می ورزد و زشت  و زیبا را به یک چشم می نگرد . در فرهنگ ایران باستان اسپندارمز را  به عنوان نماد مهر می پنداشتند و جشنی با نام اسفندگان می گرفتند  که گرامیداشت « مهر » است . این خلاصه ای بود از داستان اسپندارمز که از هفته نامه « امرداد » انتخاب کردم و برای منظور من در این پست کافی به نظر می رسد ولی علاقمندان به راحتی می توانند پیشینه کامل این جشن راپیدا کنند .

اینکه در فرهنگ زیبا و تمدن با شکوه ایران ، سنت های بدیع بسیار داریم عجیب نیست ، آنچه غریب است میزان آشنایی ایرانیان و علاقه آنان به داشته هایشان است. چند سالی هست که ولنتاین بی هیچ کوششی محبوب شده و مهرورزان می کوشند گرامی اش بدارند ، مبادا سالی بگذرد و عشق بی روزی بماند !مهر کار دل است و اسپند ارمز را هم می توان به دلها عرضه کرد و از مهر ورزیدن های شایسته ی آن روز  لذت برد ، ولی حیف که تقویم ما از عشق خالیست ! اگر قرار است چنین روزی باشد ، پس همه باید بدانند که هست و در تقویم ها بگنجد و اگر چنین قراری نیست ، مردم را در انتخاب چنین روزی آزاد بگذارند ؛ حتی اگر این روز از فرهنگی غربی آمده باشد . پارسال یکی از دوستان برایم نوشته بود : چقدر خودمان را از سایر مردم جهان جدا کنیم ؟ وقتی شرق و غرب ولنتاین را جشن می گیرند چرا ما نگیریم ؟دوست من حق داشت ؛ چرا که در کشور ما اسپند ارمز ِ خودمانی ، غریب تر از ولنتاین غربی است .

به هر جهت من این مطلب را تنها به خاطر علاقه فراوان به فرهنگ و سنت های ایران و به امید برداشتن قدمی بسیار ناچیز برای آشنایی برخی هموطنان نوشتم  و نه آنکه نشان دهم می توان جشن های زیبایش را جایگزین  مراسم غربی و شرقی ِ رایج در کشورمان کرد . هر چند ؛ ای کاش که چنین بهانه ای به احیای آن کمک کند . . .

 

رمز پرواز : ملت عشق ازهمه دین ها جداست     

               عاشقان  را ملت و مذهب خداست

                                                       مولانا

/ 6 نظر / 13 بازدید
میثم درخشنده (بچه های آسمان)

سلام . . .ممنون سر زدین........ نمره ها چند تاش که اومده خوب بوده.... اما ترسم از نمره هایی هست که نیومده![ناراحت] واسه شما چطوریا بوده؟

پرویز بیگی

سلام .بسیار متشکرم. موفق باشید . بدرود.

مهدی

سلام. برای ما ایرانیان هر روزمان ولینتاین است فقط توجه نداریم... از عید نوروز گرفته تا عید فطر و غدیر و قربان و... ولنتاین ما خدایی است ولی حیف که ما توجه نداریم. محبت کردن و عشق ورزیدن احتیاج به روز ندارد بلکه هر لحظه و هر دم زمان عشق ورزیدن و محبت کردن است. ولنتاین یعنی محبت کردن و محبت کردن یعنی دیدو بازدید که این در فرهنگ ما ایرانیان و اسلام است و خیلی هم سفارش شده علی الخصوص در اعیاد... عید یعنی محبت خدا به ما انسان‌ها و چه ولنتاین و محبت و عشقی از این برتر کاش ما متوجه بودیم

کامران

سلام دوست عزیز وبلاگ زیبایی داری به من هم سر بزن خوشحال میشم دوست دارم نظرت رو در باره ی تبادل لینک هم بدونم[گل]

نانا

سلام خوبی؟؟؟ چرا خبرمون نکردی؟؟؟؟؟؟ با اینکه گذشته ولی مبارک عیدت هم مبارک بروزم و چشم به راه